CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) NAMN ˜ /.climm/climmrc−Konfigurationsfilenfo¨ rclimm BESKRIVNING Dennamanualsidabeskriverkonfigurationsfilemfo¨ rclimm.Denbesta˚ ravflerasektionersom inledsmed[sektion],da¨ rsektiona¨ rnamnetpa˚ sektionen.Fil-ellerkatalognamnsomangesa¨ rrelativatillbaskatalogen,somvanligtvisa¨ r˜ /.climm/. ANSLUTNINGAR EnConnection-sektionbeskriverenanslutningiICQ.Vanligtvisfinnsdettva˚ soma¨ ra¨ rrelateradetillvarandra:enanslutningtillICQ-servern,ochenanslutningfo¨ rattlyssnaefterklient-till-klient-kommunikation.Mankanocksa˚ haenfja¨ rrstyrningars-anslutning:detinneba¨ rattenFIFO o¨ ppnas,ochatttextraderla¨ sesfra˚ ndennaochtolkaspa˚ sammasa¨ ttsominmataderader. type<typ>[auto] Sa¨ ttanslutningstypentilltyp,somkanvaraicq5fo¨ renanslutningtillenICQv5server, icq8fo¨ renanslutningtillenICQv8server,peerFo¨ renanslutningsomlyssnarefter klient-till-klient-kommunikation,ellerremotefo¨ renfja¨ rrkontroll-FIFO.Omautoanges skapadennaanslutningviduppstart.Manvillantagligengo¨ radetta,ommanintehar fleraUIN,ivilketfalldettaskasa¨ ttafo¨ rdenanslutningsommotsvarardetUINsom anva¨ nds. version<nr> Sa¨ ttversionenavdetanva¨ ndaprotokolletfo¨ rdennaanslutningtillnr.Va¨ nligennotera attfo¨ renserver-anslutningsto¨ dsversionerna5,7och8,medanklient-till-klient-anslut-ningarsto¨ der6,7och8.Fja¨ rrkontroll-FIFOharingenversion. server<server> Sa¨ ttserverattanslutatilltillserver.Standardva¨ rdeta¨ rlogin.icq.com.Anva¨ ndsejfo¨ r klient-till-klient-anslutningar.Fo¨ rfja¨ rrkontroll-FIFOa¨ rdettaso¨ kva¨ genfo¨ rdenFIFOsom skaskapas. port<port> Sa¨ ttportenattanslutatillpa˚ serverntillport,ellerdenfo¨ rstaportenattlyssnaefter klient-till-klient-anslutningartillport. uin<uin> Sa¨ ttUINattloggainmedtilluin.Anva¨ ndsejfo¨ rklient-till-klient-anslutningarochfo¨ r fja¨ rrkontroll-FIFO. password[<lo¨ senord>] Sa¨ ttlo¨ senordetattloggainmedtilllo¨ senord.Anva¨ ndsejfo¨ rklient-till-klient-anslut-ningar.Omejangivet,fra˚ gaefterlo¨ senordvidstart.Not:BeOS-anva¨ ndarema˚ steange lo¨ senord. status<nr> Sa¨ ttinloggningsstatustillnr.Statuskanvara: 0inloggad 1borta 5ejtillga¨ nglig 17upptagen 19sto¨ rej 32tillga¨ ngligfo¨ rchat 256osynlig Fo¨ rklient-till-klient-anslutningar,anva¨ ndsfo¨ ljandefo¨ rinsta¨ llningenfo¨ rdirektanslutningen: climm 1 CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) 1Bakomenbrandva¨ ggochkanintetaemotna˚ gonanslutning.Fo¨ rso¨ kinteens. 2Bakomenbrandva¨ gg,menanva¨ nderSOCKSochkantaemotanslutningar. 4Intebakomna˚ gonbrandva¨ gg.Dettaa¨ rstandardva¨ rdet. Fja¨ rrkontroll-FIFOanva¨ nderintedennainsta¨ llning. GENERELLAINSTA¨ LLNINGAR General-sektioneninkluderarinsta¨ llningarnafo¨ rSOCKS5,somkanslutligenkankommaatt flyttastillenegensektion,generellainsta¨ llningar,samtna˚ grastra¨ ngarattersa¨ tta. s5use<nummer> Sa¨ ttnummertill0fo¨ rattsla˚ avoch1fo¨ rattsla˚ pa˚ . s5host<server> Ansluttillsocks5proxyservermednamnetserver. s5port<port> Ansluttillsocks5proxyserversomlyssnarpa˚ portport. s5auth<nummer> Sa¨ ttnummertill0fo¨ rattavsta˚ fra˚ nverifieringochtill1fo¨ rattgenomfo¨ raverifiering. s5name<namn> Identifieraanva¨ ndarenmednamnetnamefo¨ rsocks5proxyservern. s5pass<lo¨ senord> Verifieraanva¨ ndarenmedlo¨ senordetlo¨ senordfo¨ rsocks5proxyservern. Ettparsa¨ rskildainsta¨ llningara¨ rvanligtvisplaceradeibo¨ rjanavclimmrc-filen: encodingfile<kodning> Angekodningensomanva¨ ndsfo¨ rstra¨ ngaridennafilensomkodning.climmkommer alltidattskrivadennafilmedkodningenUTF-8. encodinglocal<kodning> Angeanva¨ ndarensterminalkodningsomkodning.Dettaersa¨ tterkodningensomerha˚ llits fra˚ nmiljo¨ variabler. Notera:Attanva¨ ndadettaorsakarattspra˚ ketflaggassomtrasig,vilketfo¨ rorsakaratt teckenutanfo¨ riso-8859-1-intervalletiinmatningshanteringenkommerattskrivasutsom hexadecimalaunicodekodpunkterda˚ derasska¨ rmbreddintekanerha˚ llasmedwcwidth() la¨ ngre.Anva¨ ndda¨ rfo¨ ralltidspra˚ kinsta¨ llningenLCCTYPEfo¨ rattersa¨ ttadenanva¨ nda teckenkodningen. encodingremote<kodning> Sa¨ ttkodningensomanva¨ ndsfo¨ rmetadatapa˚ servern,inklusivelo¨ senordet,tillkodning. Dennakodninganva¨ ndsocksa˚ fo¨ rkommunikationmedandrakontaktervarsklientint fo¨ rsta˚ rUTF-8-meddelandenomingenspecifikkodningsa¨ ttsfo¨ rdennakontakt.Fo¨ ra˚ ldrat fr.o.m.climm0.5;anva¨ nddenglobalinsta¨ llningenencodingista¨ llet. format<nr> Sa¨ ttformatetfo¨ rkonfigurationsfilentillnr.Format2a¨ rdetnuvarandeformatet,men format1accepterasocksa˚ . Nudeo¨ vrigainsta¨ llningarna: verbose<niva˚ > Sa¨ ttdebugniva˚ nvidstarttillniva˚ . autoaway<tid> Sa¨ tttidentillsstatussa¨ ttstillbortatilltidsekunder.Sa¨ tttill0fo¨ rattsla˚ av. Screenwidth<bredd> Sa¨ ttstandardska¨ rmbreddentillbredd.Ominteangiveneller0,antasska¨ rmbreddenvara 80tecken.Dettabeho¨ vssa¨ llaneftersomska¨ rmbreddenvanligtviskanha¨ rledasiko¨ rtid. climm 2 CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) setdelbson|off Omsatttillon,la˚ ttabort-tecknetfungerasombaksteg.Omsatttilloff,la˚ tdetfungera somtabort-tecknet. setfunnyon|off Sla˚ avellerpa˚ "roliga"meddelanden. setcoloron|off Sla˚ avellerpa˚ anva¨ ndningavfa¨ rg. sethermiton|off Omsatttillon,ignoreraallameddelandenfra˚ nallasomintefinnspa˚ kontaktlistan. Fo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5,sa¨ ttdenglobalainsta¨ llningenignoretillonfo¨ rsammaeffekt. setlogon|off Sla˚ avellerpa˚ loggning.Fo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5,sa¨ ttdenglobalainsta¨ llningen logmesstillonfo¨ rsammaeffekt. setlogonoffon|off Vidloggning,sla˚ pa˚ elleravloggningavstatusa¨ ndringvidinloggnings/utloggnings. Fo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5,sa¨ ttdenglobalainsta¨ llningenlogmessochlogchangetillonfo¨ r sammaeffekt. setautoon|off Sla˚ pa˚ elleravautomatiskasvar(svarsmeddelanden). setautosaveon|off Sla˚ pa˚ elleravautosparningavclimmrc. setautofingeron|off Sla˚ pa˚ elleravautofingringavnyaUIN. setlinebreak<typ> Konfigureraradbrytningstypfo¨ rinkommandemeddelandentilltyp,vilkenkanvarasimplefo¨ rattbararadbrytasomvanligt,breakfo¨ rattfa˚ enradbrytningfo¨ revarjemeddelande,indentfo¨ rattfa˚ enradbrytningochindenteringavmeddelandetochsmartfo¨ r attfa˚ enradbrytningbaraommeddelandetintefo¨ rplatspa˚ raden. settabssimple|cycle|cycleall Fo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5,eftersomdenanva¨ nderenmycketfo¨ rba¨ ttradtabb-hantering somharalladetidigarefunktionerna. setsilent<typ> Undertryckendelutskrifter,merspecifiktstatusa¨ ndringaromsatttillonochstatusa¨ ndringar,inloggningarochutloggningaromsatttillcomplete.Fo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5, sa¨ ttdeglobalainsta¨ llningarnashowchangeochshowonofftillonfo¨ rsammaeffekt. options<insta¨ llningar> Sa¨ ttglobalainsta¨ llnignar.Sekommandotoptfo¨ rdetaljer. chat<nr> Sa¨ ttdenslumpma¨ ssigachat-gruppentillnr.Anva¨ nd−1fo¨ rattsla˚ av,och49fo¨ rclimm (vilketa¨ rstandardva¨ rdet). autoupdate<niva˚ > Nuvarandeniva˚ avautomatiskkonfigurationsuppdateringarsomgenomfo¨ rts.Kommeratt o¨ kavarjega˚ ngkonfigurationenuppdaterastillnyastandardva¨ rden.Go¨ rintemisstagetatt sa¨ ttadennatill0fo¨ rattsla˚ avda˚ dettakommeratthaeffektenattallauppdateringar go¨ rsom. Slutligenkanna˚ grakanstra¨ ngardefinieras: climm 3 CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) colorscheme<nr> Va¨ ljfa¨ rgschemanummernr. color<anva¨ ndningsomra˚ de><fa¨ rg> Va¨ ljfa¨ rgenfa¨ rgfo¨ ranva¨ ndningsomra˚ de.anva¨ ndningsomra˚ dekanvarana˚ gonavnone, server,client,message,contact,sent,ack,error,debugellerincoming,medanfa¨ rg kanvarana˚ gonavblack,red,green,yellow,blue,magenta,cyan,white,none,eller boldellerenkombinationavdessa(bold,ma˚ stedockkommasistfo¨ rattfa˚ effekt),eller na˚ gonstra¨ ngfo¨ rattbeanva¨ ndarensterminalattva¨ ljadeno¨ nskadefa¨ rgen. logplace<fil>|<katalog> Sa¨ ttfilenattloggatilltillfil,ellerkatalogenattloggatilltillkatalog.Va¨ nligennotera attenso¨ kva¨ gantasvaraenkatalogomdenavslutasmedett/. soundon|beep|off|event Angevadsomha¨ nderomettpipskagenereras.onellerbeepkommerattpipa,offgo¨ r ingenting,medaneventkommerattanropaskriptetfo¨ rha¨ ndelser. event<skript> Sa¨ ttskriptetattexekveravidha¨ ndelsertillskript.Detanropasmedfo¨ ljandeparametrar: 1.Meddelandetyp,fo¨ rna¨ rvarandeendasticq. 2.UINfo¨ rkontaktensomdennaha¨ ndelserelaterartill,eller0. 3.Namnetpa˚ kontaktendennaha¨ ndelserelaterartill,ellerdentommastra¨ ngen. 4.Stra¨ ngenglobal. 5.Typenavha¨ ndelse,somkanvaramsg,on,off,beepellerstatus,da¨ ronochoffrepresenterarinloggandeochutloggandekotnakter.Dennalistaa¨ rinteno¨ dva¨ ndigtvisfullsta¨ ndig. 6.Fo¨ rmeddelande,meddelandetypen,fo¨ rutloggandekotnakt,fo¨ rega˚ endestatus,fo¨ r inloggandekontakterellerstatusa¨ ndringar,dessnyastatus,annars0. 7.Meddelandetstext. 8.Kontaktensklientprogramnamn. Noteraattavsa¨ kerhetsska¨ lkommerapostroferattersa¨ ttasmedcitationstecken,ochmeddelandetextenkantrunkeras. auto<status><stra¨ ng> Sa¨ ttdetautomatiskasvaretfo¨ rstatusstatustillstra¨ ng.Dennainsta¨ llningkanrepeteras fo¨ rallamo¨ jlivava¨ rdenaway,na,dnd,occ,inv,ochffcfo¨ rstatus. promptstrftime<strftimeformat> Sa¨ ttformatfo¨ rinsta¨ llning%Tsomanva¨ ndsianva¨ ndauppmaningen.Fo¨ rdetaljerse climmcmds(7)ochstrftime(3). STRA¨ NGAR Strings-sektioneninneha˚ llerkommando-alias. prompt<anva¨ ndaruppmaning> Sa¨ ttanva¨ ndaruppmaningentillanva¨ ndaruppmaning.Fo¨ rdetaljersekommandotprompti climmcmds(7). alter<gammalt><nytt> Bytnamnpa˚ kommandotgammalttillnytt.Noteradetgamlanamnetkanfortfarande anva¨ ndas,omdetintesta˚ rikonfliktmedna˚ gotnyttnamn.Fo¨ rmo¨ jligakommandonamn, seclimmcmds(7).Dennainsta¨ llningkanrepeterassa˚ ma˚ ngaga˚ ngersomo¨ nskas. Notera:Dennainsta¨ llninga¨ rfo¨ ra˚ ldrad,anva¨ ndaliasista¨ llet. alias[auto[expand]]<alias><expansion> Definieraettaliasvidnamnaliassomersa¨ ttsmedexpansion.Omautoellerautoexpand nyckelordeta¨ rangivet,skerexpansionenocksa˚ na¨ rmellanslagsellerreturtrycksner, direktefteraliaset.Omstra¨ ngen%sfinnsiexpansion,kommervarjefo¨ rekomstattersa¨ ttasmeddegivnaargumentenna¨ raliasetaktiverades,annarsla¨ ggsdetillpa˚ slutet.Om stra¨ ngen%rfinnsiexpansion,kommervarjefo¨ rekomstattersa¨ ttasmednamneteller,om climm 4 CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) namnetintea¨ rtillga¨ nglig,UINfo¨ rdenkontktsomskickadedetsenastemeddelandet,eller omsa˚ dansaknasdentommastra¨ ngen.Omstra¨ ngen%afinnsiexpansion,kommervarje fo¨ rekomstattersa¨ ttasmednamneteller,omnamnetintea¨ rtillga¨ ngligt,UINfo¨ rdenkontaktsomdetsenastemeddelandetskickadestill,elleromsa˚ dansaknasdentomma stra¨ ngen. Nyttfo¨ r0.4.10.Auto-expanderandealiasnyttfo¨ r0.5.0.4. GRUPPER Group-sektioneninneha˚ llerenkontaktgruppochkanrepeterassa˚ ma˚ ngaga˚ ngersomkra¨ vs. Noteraattfo¨ rformat2,sparasdenifilenBASE/status,inteiBASE/climmrc.Denkaninneha˚ lla fo¨ ljandekommandon: server<typ><uin> Sa¨ ttserveranslutningensomdennakontaktgruppho¨ rtilltillenavtypentyp,somfo¨ rna¨ rvarandekanvaraicqv8fo¨ rICQserveranslutningarversion8ellericqv5fo¨ rICQserveranslutningarversion5,ochfo¨ rUINuin.Omdettakommandointea¨ rangivet,antas gruppenho¨ ratilldenfo¨ rstaaktivaserveranslutningen. label<etikett> Sa¨ ttetikettenfo¨ rdennakontaktgrupptilletikett.Omdena¨ rcontacts-<typ>-<uin>,a¨ r denkontaktlistanfo¨ rdennaserveranslutning.Noteraattfo¨ rformat2avfilenBASE/statusa¨ rdettafo¨ ra˚ ldrat,eftersomkontakternadistribuerastillserveranslutningarnaenligt serverinsta¨ llningeniderasContacts-sektion. id<id> Sa¨ ttidfo¨ rdennakontaktgrupptillid.0inneba¨ rattingetiddefinierats.Dettakommer attsa¨ ttasvidnerladdningelleruppladdningavenkontaktlista. options<insta¨ llningar>... Definierainsta¨ llningarfo¨ rdennakontaktgrupp.Sekommandotoptfo¨ rdetaljer. entry<id><uin> La¨ ggtillkontaktmedUINuinsomididtilldennakontaktgrupp.Noteraattida¨ rfo¨ ra˚ ldratsedanclimm0.5ochkommeralltidattvara0.Idsa¨ ttsiContacts-sektionenista¨ llet. KONTAKTER(fo¨ ra˚ ldratformat) Contacts-sektioneninneha˚ ller(denglobala)kontaktlistan.Deta¨ rfo¨ ra˚ ldratidettaformat. [*][˜ ][ˆ ]uinnamn Go¨ ranva¨ ndarenmedUINuinka¨ ndundernamnetnamn.Om*ange,kananva¨ ndarense digmedandua¨ rosynlig.Om˜ a¨ rangivet,seranva¨ ndarendigalltidsomutloggad.Omˆ a¨ rangivet,ignoreradennaanva¨ ndare.Omettuinfo¨ rekommerfleraga˚ nger,kommeralla utomdenfo¨ rstaattbehandlassomalias. KONTAKTER Contacts-sektioneninneha˚ llerenkontaktlistafo¨ renserveranslutning.Denrepeterasfo¨ rvarje serveransluting.NoteraattdensparasifilenBASE/status,inteiBASE/climmrc.Denkanha fo¨ ljandekommandon: server<typ><uin> Definieraserveranslutningendennakontaktlistaga¨ llerfo¨ r,medsammasyntaxsomi Group-sektionen. entry<id><uin><namn>... La¨ ggertillanva¨ ndarenmedUINuinochididtilldennakontaktlista,mednamnochgodtyckligtma˚ ngaaliasnamn. options<insta¨ llningar>... Definierainsta¨ llningarfo¨ rfo¨ rega˚ endekontakt.Sekommandotoptfo¨ rdetaljer. climm 5 CLIMMRC(5) CLIMMRC(5) SEA¨ VEN climm(1),climmcmds(7) UPPHOVSMAN Dennamanualsidaa¨ rbaseradpa˚ denengelskautga˚ vanavmotsvarandemanualsidafo¨ rclimmoch haro¨ versattsavSebastianRasmussen<sebras@hotmail.com>. climm 6